13 marca 2020 roku minęła 136 rocznica urodzin Józefa Węgrzyna. Zawodowe losy jednego z najsłynniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych okresu przedwojennego splotły się w schyłkowym okresie kariery z łódzkim Grand Hotelem.
Niezniszczona podczas zmagań drugiej wojny Łódź stała się doskonałym miejscem do rozpoczęcia odbudowy polskiej kultury. Artyści masowo pojawiający się w mieście po zakończeniu wojny szukali możliwości znalezienia miejsc do pracy z trudem odbudowując struktury teatralne. W hotelowych pomieszczeniach przedwojennego „Grand-Kina” Jerzy Jurandot stworzył „Teatr Miniatur Syrena”, który funkcjonował w “Grandzie” do końca sezonu 1947/1948, by po tym okresie przenieść się do Warszawy[1]. Do zajęcia opuszczonych przez „Syrenę” gotowych przestrzeni teatralnych w Grand Hotelu przygotowywał się Teatr „Osa”, działający od połowy listopada 1947 roku w budynku byłego Hotelu Manteuffla. Inaugurację w nowym miejscu zaplanowano na początek sezonu 1948–1949.
1) Afisz informujący o przenosinach “Osy” do Grand-Hotelu
Pierwszym przedstawieniem na afiszu stać się miała sztuka Franza i Paula Schönthanów „Porwanie Sabinek”. Ta komedia muzyczna w 1948 roku z powodzeniem grana była w warszawskim Teatrze Nowym a rolę dyrektora wędrownego teatru Leonarda „Strzygi-Strzyckiego” kreował w niej Józef Węgrzyn.
Kazimierz Biernacki w biografii artysty pisze:
„Porwanie Sabinek szło w Warszawie całe miesiące przy przepełnionej, rozentuzjazmowanej widowni. Warszawiacy przychodzili na ten spektakl trochę z pietyzmu dla mistrza, trochę dla „wierności wspomnień”, a wychodzili roześmiani, rozbawieni, oczarowani. Oczywiście i sztuką, ale w pierwszej linii Węgrzynem, bo reszta obsady, acz dobra, daleka była od Węgrzynowskiej kreacji”[2].
W Łodzi przygotowywano premierę, w Warszawie Węgrzyn zakończył współpracę z Teatrem Nowym. Sprzyjającą okazję wykorzystał Henryk Szwajcer aktor i kierownik administracyjny Teatru „Osa”, któremu udało się namówić artystę do powtórzenia kreacji na deskach scenicznych „Grand Hotelu”[3].
2)Blankiet zaproszenia na sztukę “Porwanie Sabinek” w teatrze “Osa”
Pierwszy spektakl , inaugurujący działalność „Osy” po przeprowadzce odbył się 4 grudnia 1948 roku[4] . Mistrzostwo Węgrzyna odnotował przedstawiciel łódzkiej prasy, który recenzując sztukę pisał:
„Nowy lokal „Osy” zajęty po „Syrenie” znajduje się, jak wiadomo na pierwszym piętrze. W związku z tym jedno z pism zauważyło dowcipnie, że i poziom przedstawień „Osy” podniesie się teraz zapewne o jedno piętro. I tak się stało rzeczywiście. Nie dlatego, ażeby bardzo już strupieszały i zalatujący mocno naftaliną tekst „Porwania Sabinek” różnił się zasadniczo od poprzednio granej „Rozkosznej dziewczyny” czy „W ogrodzie przy pogodzie” – ale , że w „Porwaniu Sabinek „ występuje znakomity aktor. Józef Węgrzyn, który do poziomu swej niezwykłej gry podciąga cały zespół, wydobywając maksimum możliwości i wyciągając maksimum dowcipu i zabawności z tej anachronicznej, lecz prawdopodobnej jeszcze życiowo komedii muzycznej K. Szentana .W recenzji z poprzedniego przedstawienia w „Osie” wyraziłem przekonanie, że przejście tego teatrzyku na komedię muzyczną jest tylko chwilowe. Czyżbym się mylił? W „Porwaniu Sabinek” jest jeszcze mniej satyry niż w „Rozkosznej dziewczynie” („Osa straciła żądło aktualnej satyry, a bez żądła „Osa” nie jest „Osą”). Widowisko ogólnie biorąc jest efektowne a publiczność bawi się znakomicie.(…)[5]”.
„Porwanie „Sabinek” zagrano w Łodzi 109 razy. Józef Węgrzyn zakończył swą bogatą karierę na deskach Teatru „Osa” w Grand Hotelu. Ostatnią rolę – Strzechę — zagrał 25 grudnia 1950 roku w sztuce „Złote Niedole”. Zmarł 4 września 1952 roku.
3. Pierwsza strona programu do “Porwania Sabinek” z Józefem Węgrzynem.
Przypisy:
[1] A. Kuligowska, M. Leyko, M. Kowalska oraz E. Kołdrzak. Kronika teatru łódzkiego 1888–1988 [W]: Sto lat stałej sceny polskiej w Łodzi 1888–1988. Praca zbiorowa pod red. Anny Kuligowskiej Łódź 1993, s. 314.
[2] K. Biernacki, Józef Węgrzyn. Kraków 1969, s.173–174.
[3] H. Szwajcer, Uśmiech zza kulis. Łódź 2005, s.68.
[4] S. Kaszyński, Teatr Łódzki w latach 1945–1962. Łódź 1970, s.444.
[5] Z. Oścień, Teatr „Osa” Porwanie Sabinek „Dziennik Łódzki” nr 341 (1246) z dnia 11.12.1948, s. 3
Źródła ikonograficzne: https://polona.pl/
3) https://polona.pl/item/program-inc-porwanie-sabinek-komedia-muzyczna-k-szentana,NTg0MDc3MTA/