Mistrzowska Akademia Teatralna
Międzynarodowe Sympozjum Online
Aktor XXI wieku
Metody. Tradycje. Poszukiwania.
2021 / 2022
Celem sympozjum jest prezentacja metod aktorskich będących podstawą pracy i nauczania współczesnych aktorów w uznanych na świecie ośrodkach akademickich.
Wybitni artyści i pedagodzy zaproszeniu do udziału w sympozjum przedstawią podstawowe założenia, kluczowe pojęcia i najważniejsze narzędzia jakimi posługują się aktorzy i nauczyciele sztuki aktorskiej w Europie i Ameryce Północnej. Dzięki temu słuchacze sympozjum otrzymają praktyczną wiedzę na temat konkretnych technik pozwalających samodzielnie rozwijać zarówno swoje umiejętności zawodowe jak i poszerzać kompetencje pedagogiczne przydatne w edukacji teatralnej.
Jednocześnie w wykładach prezentowanych podczas sympozjum obok spraw czysto warsztatowych zostaną przedstawione niektóre elementy tradycji teatralnych i kulturowych, z których wywodzą się poszczególne metody. Pozwoli to na głębsze zrozumienie ich specyfiki i oryginalności.
Rozważania prowadzone w trakcie sympozjum będą skierowane przede wszystkim do młodych aktorów i pedagogów poszukujących inspiracji przydatnych w procesie budowania własnego warsztatu artystycznego i pedagogicznego. Dlatego obok tradycji równie ważnym tematem poruszanym podczas sympozjum będą poszukiwania nowych metod nauczania aktorów w XXI wieku. U progu „cywilizacji cyfrowej” , wobec nasilających się ruchów społecznych takich jak :„ Black Lives Matter” czy „MeToo”, w czasie pandemii, która radykalnie zmieniła narzędzia i formy edukacji, sztuka aktorska i metody jej nauczania stają przed nowymi wyzwaniami wymagającym dogłębnej analizy i poszerzonej refleksji.
Sympozjum będzie zorganizowane w formie ośmiu wykładów online prowadzonych prze Dr hab. Jacka Orłowskiego profesora Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Szkoły Filmowej w Łodzi prezentowanych raz w miesiącu od października 2021 do maja 2022 na Facebooku Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie i Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza.
W trakcie sympozjum swoje wystąpienia wygłoszą: prof. Wieniamin Filsztyński (Rosja), Carol Rosenfeld (USA ) Geoffrey Colman ( Wielka Brytania), Alisa Palmer( Kanada), prof. Paul Allain ( Wielka Brytania ), prof. Anna Estrada Verdaguer (Hiszpania), prof. Sergei Tcherkasski ( Rosja), prof. Ivana Legati (Chorwacja).
Wykłady będą nagrywane na platformie Zoom, a następnie emitowane w Internecie. Każdy wykład będzie tłumaczony na język polski w formie konsekutywnej oraz na język migowy.
Organizatorzy:
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie
Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza